Gitara - moja pasja

z perfumerii dźwięków gitarowych...

KONTO USUNIĘTE, 2013-07-08 16:04:38 napisał:
Akatsuki:
gitaradlapoczatkujacych.pl

Komentarze:

2013-07-09 13:18:12, Laushei:

Fireelem:
Ja miewam wielokrotnie okazję grać na basie, gdyż często się zdarza, że zamieniam się z kumplem z zespołu sprzętem. Również wielokrotnie widywałem tego samego kolegę w akcji. Coś tam ci powiem :)
Jakie są podstawowe różnice między basem a elektrykiem? Po pierwsze, bass służy głównie do wybijania rytmu i wzmacniania gitary. Ma on swoisty gruby i niski dźwięk, w dodatku strasznie cichy (jest ciężko zauważalnym tłem dla utworu). Z budowy, ma on dużo dłuższy gryf i powydłużane progi, których jest mniej niż w elektrycznej gitarce. Przeważnie ma on 4-5 strun, które są dużo, dużo grubsze niż gitarowe (co jest strasznym utrudnieniem do gry palcowej). Gra akordowa na basie jest praktycznie niemożliwa. Trudno także otrzymać dobry dźwięk przy uderzeniach kilku strun jednocześnie.
W teorii bez problemu można zagrać na basie partie gitarowe i na odwrót. Jak zamieniam się z kolegą i grywam jakieś łatwiejsze melodie, to przyznam że brzmi to przyzwoicie (no ale cicho). Ograniczeniem może tu być brak dalszych progów i strun.
Ale tak w grze zespołowej: ogólnie to basem nie zaszalejesz. Całą inicjatywę przejmuje gitara i praktycznie nie ma za dużo do roboty poza wybijaniem prostego rytmu na jednym dźwięku. Jest naprawdę mało zespołów, gdzie bass naprawdę się ujawnia i przejmuje kontrolę nad główną melodią (np. stara Metallica z Cliffem Burtonem). Po pewnym czasie, jak się w to wkręcisz będziesz chciał czegoś więcej. Będzie ci brakowało pola do popisu, czego w gitarze elektrycznej nigdy nie brakuje :)
Jakbyś miał jakieś pytania, to pisz, z chęcią ci odpowiem ;)

2013-07-09 14:21:52, Fireelem:

Torch:
Nie wiem jaki bass: aktywny czy pasywny? strasznie mi się podoba gdy basówka szumi. Cliff właśnie mnie zainspirował do gry na basie. On grał na pasywnej czy aktywnej?
http://www.youtube.com/watch?v=qdlQyNe_9tE

2013-07-10 21:02:03, Dr Gero:

Fireelem:
Najlepiej gdybyś ograł oba rodzaje basów. Zobaczysz, który Ci bardziej pasuje.

Torch:
Nie zapominaj, że basy są również w wersjach bezprogowych...
Poza tym np. w piosence "Iron Man" Sabbatów bas szaleje po solówce :P

2013-07-10 21:39:25, Fireelem:

Dr Gero:
A który bas robi więcej szumów? Czy to zależy od przesteru?

2013-07-11 11:35:23, Dr Gero:

Fireelem:
Szumieć na pewno Ci będzie gitara ze złą elektroniką. Także jeśli chcesz tonąć w szumach kupuj bas za 2 stówy i ciesz się szumem :P
Ale tak poważnie to wszystko zależy od pokręcenia gałami i oczywiście jak już wspomniałem od jakości elektroniki, czyli przetworniki, kable wewnątrz korpusu....

2013-07-11 11:38:44, Fireelem:

Dr Gero:
Chodzi mi o celowe szumy. Nie z powodu gitary. Taki dźwięk jak w For whom the bell tolls i w Orionie ;)

2013-07-11 13:40:34, Dr Gero:

Fireelem:
Chyba że tak ;)
Na basach nie znam się jak expert, ale myślę, że na pasywnym basie uzyskasz więcej szumu. Odpowiednio pokręcisz gałami we wzmacniaczu i będziesz miał szum ;)

Kolejna stronka moja :P

2013-07-11 15:29:20, KONTO USUNIĘTE:

Jaki jest najlepszy zestaw Marshall'a - head i kolumna dźwiękowa.

Nie obchodzi mnie cena, rozmiar waga, chcę poprostu dowiedzieć się jaki jest najlepszy zestaw Marshall'a.

Do tego zestawu oczywiście musi dojść najlepszy footswitch Marshall'a i efekty jak np. chorus i flanger. Wiadomo, ze musi mieć przester i to mocny.


Gatunek muzyki - heavy metal.


Będą plusiki za pomoc!

2013-07-11 20:00:12, Dr Gero:

Texas Rattlesnake:
Łatwo powiedzieć - najlepszy zestaw. Na wybór takiego wpływa mnóstwo czynników. Każdy gitarzysta będzie wybierze inny, gdyż każdy ceni w headzie coś innego. Niektórzy wolą sygnatury, inni z kolei wolą nowsze, zaawansowanie technologicznie nowinki, a inni znowu są przywiązani do vintage'owych klasyków. Powiedziałeś tylko heavy metal i tyle. Skoro tak stawiasz sprawę to zadaj sobie trochę trudu i przejrzyj oferty takich sklepów jak bigbeat czy guitarcenter....
Co do efektów to na 95% bedziesz je musiał mieć w oddzielnych kostkach, a jeśli chodzi o mocny przester to kłania się również kostka, np. Boss MT2
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/efekty-gitarowe/kostki/boss-mt2
A jak masz kostki to footswitch nie jest potrzebny.
Tyle ode mnie.

O mnie

Jestem gitarzystą. Póki co amatorem, ale wiążę z tym swoją przyszłość jako profesjonalista. Po prostu kocham ten instrument i nie wyobrażam sobie nie połączenia pasji grania na gitarze z moim życiem zawodowym. Gram w zespole "Z perfumerii dźwięków gitarowych".