Gitara - moja pasja

z perfumerii dźwięków gitarowych...

Mesa Boogie, 2013-11-07 20:02:23 napisał:
w jakim stroju jest Deer Dance SOADu a w jakim jest A.T.W.A. ?

Komentarze:

2013-11-07 21:21:22, Laushei:

Mesa Boogie:
Oba kawałki są w drop C.

Macie może jakieś porady, jak zacząć ćwiczyć grę rytmiczną z metronomem ? Jak to ustrojstwo działa, jakie rytmy poustawiać na początek i jak z nich korzystać ?

2013-11-07 21:49:44, Skrobek:

Torch:
Najpierw to na 55bpm, im wolniej tym większa pewność źe będziesz dobrze grał ;)
Potem powinieneś sobie obmyślić jakąś progresję akordów najlepiej w metrum 4/4(np akordy E G D A) Graj najpierw jeden akord na każde piknięcie po jakimś czasie przyspiesz do dwóch na piknięcie, potem trzech etc.

2013-11-07 21:53:43, Dr Gero:

Torch:
Graj skale, różne ćwiczenia poprawiające kondycję palców i kostkowanie no i co tylko się da. Generalnie zasada jest taka, żeby zaczynać w wolnym tempie. Myslę, że około 60 bpm na początek wystarczy. Niby wolno, ale gdy zaczniesz grać kilka dźwięków na jedno uderzenie metronomu to będzie akurat. Popatrz na Rock Discipline Johna Petrucciego. Tam masz mnóstwo ćwiczeń. Niektóre metronomy elektroniczne mają kilka dodatkowych funkcji, jak ustawianie akcentu na dane bicie metronomu. Ucząc się nowego kawałka dobrze jest go rzobijać z metronomem. Na początku wolno, powoli dochodząc do odpowiedniej prędkości. Tak, wiem to nudne, ale jeżeli czegoś nie umiesz zagrać wolno to w szybszym tempie będzie jeszcze gorzej.
Z grą akordami jest podobnie. Ćwicz zmiany z metronomem, najpierw powoli. Metronom poprawia nasze wewnętrzne poczucie rytmu, co w zespole jest niezmiernie ważne.

2013-11-08 13:38:56, KONTO USUNIĘTE:

kapioza napisał(a):

Dopiero niedawno zdałem sobie sprawę, iż dawno temu podświadomie wiedziałem, że aby być wybitnym gitarzystą, skill nie jest taki istotny, owszem, może i nie każdy potrafi się popisać umiejętnością zagrania solówki Stairway to Heaven, ale dalej potrzebna jest dusza gitarzysty. :c


Stairway to Heaven akurat jest proste, już Nothing else Matters jest trudniejsze :D

2013-11-09 00:18:23, Laushei:

Skrobek:
Dr Gero:
Dobra, dzięki chłopaki. Gram od dwóch latek i nigdy nie trzymałem metronomu w rękach. Brakuje mi pomysłów jak ten metronom przełożyć i wykorzystać do tego co już umiem, a spokojne rzeczy to to nie są. Ale coś tam sobie znalazłem :)

Trochę nie ma się czym chwalić z mojej strony, początkowo uważałem, że metronom jest dla mnie zbędny. No i się przekonałem jak przyszło grać z kumplami w małej kapeli. Niby grałem od nich dłużej i trochę lepiej, to oni mieli jakieś nadprzyrodzone umiejętności rytmiczne, których nigdy nie pojmowałem. Tak z biegiem czasu uświadomiłem sobie, że to jednak ja mam nadprzyrodzone umiejętności: psucia harmonii i wybijania z głównego rytmu.
No i cholerka trzeba się tego jakoś oduczyć!

I na zakończenie mała prośba:
Podajcie mi proszę przykłady jakichś fajnych melodyjnych solówek (może być z dorobku Johna Petrucciego), na których mógłbym poćwiczyć z metronomem. Miło by było, żeby były wymagające, lecz wolałbym unikać bardzo szybkich partii. Jakieś ładne urywki utworów, cokolwiek, wszystko co wam przyjdzie na myśl, na czym można trochę poćwiczyć.
Z góry dziękuję :)

2013-11-09 00:44:59, Huba Niszczyciel:

Torch:
1 solo Slasha z November Rain, obydwie solówki z Knockin on Heaven's Door, Californication (Slane Castle), 1 solo z Master of Puppets, z trudniejszych to obydwie solówki z Fade to black, intro do Fear of the dark i może solo ze Sweet Child O' Mine.

I improwizacja.

2013-11-09 19:38:19, Dr Gero:

Torch:
Weź na wzrsztat rifyy Slayera, Metalliki (starej), Iron Maiden, niektóre solówki Avenged Sevenfold. Szukaj w gatunkach na pograniczu metalu bo to zazwyczaj właśnie oni walą nieźle po rytmie :P

2013-11-09 22:21:37, pitrusia:

Dajana :)
Tak, chociaż gram tylko trochę ponad rok
Nie, chociaż gram też na keyboardzie :)

O mnie

Jestem gitarzystą. Póki co amatorem, ale wiążę z tym swoją przyszłość jako profesjonalista. Po prostu kocham ten instrument i nie wyobrażam sobie nie połączenia pasji grania na gitarze z moim życiem zawodowym. Gram w zespole "Z perfumerii dźwięków gitarowych".