Gitara - moja pasja

z perfumerii dźwięków gitarowych...

Mayas, 2013-12-13 17:48:56 napisał:
Dr Gero:
Ogólnie wpadł mi w oko Strat Blacktop HH (http://www.fender.com/series/blacktop/blacktop-stratocaster-hh-maple-fingerboard-black/ ) za jakieś 2,5 tyś. zł i to jest prawdopodobnie największa suma jaką mogę wydać. Ma fajne brzmienie + lubię fakt, że można zmieniać pozycję pickupów. Przyznaję, że oprócz samego dźwięku oraz jakości gitary, patrzę też na wygląd, więc zdecydowanie wolę Fendera niż np. Les Paula. Kiedyś myślałem, że znam się na gitarach, ale teraz jak patrzę na to tremolo, to zdaje se sprawę z mojej niewiedzy. Więc...nie wiem, co sądzisz o tym tremolo na Blacktopie? I jeżeli mogą być jakieś problemy z nim, to czy można to jakoś załatwić?

__________________________________________

Komentarze:

2013-12-13 21:46:33, Mesa Boogie:

Mayas:
Moim zdaniem w tego typu gitarkach przekraczający próg ok. 2k zł nie ma już problemów z rozstrojeniem. Z tym, że Fender to solidna firma.

2013-12-14 16:40:49, Dr Gero:

Co do podanego Fendera:
Grałeś na nim? Cóż pierwszym i najważniejszym kryterium jest wygoda gry, za taką kasę nie opłaca się kupować gitary, która nie będzie Ci "leżała". Na początek wybierz się do muzycznego i postaraj się ograć ten model. I przy okazji mógłbyś ograć jakiegoś superstrata lub sg.
Poza tym celowałbym na Twoim miejcu w używane gitary. Wiem, że możesz być pesymistycznie do tego nastawiony, ale to to się naprawdę opłaca, bo gitara jest rozegrana i wyszystko co miało się w niej popsuć już się popsuło. Przy okazji gitarę za około 3 tysiące możesz wyrwać w okolicach ~2500. Moja gitara z wymienionymi pickupami warta była jakieś 1500 zł. Kupiłem ją za 700 stów, a to spora róznica i mimo tak niskiej ceny nie wymieniłbym jej na żadną inną (na razie :P).

Mayas napisał(a):


Ma fajne brzmienie + lubię fakt, że można zmieniać pozycję pickupów.

Bardzo mnie ciekawi to co miałeś na mówiąc o zmianie pozycji pickupów. Wyjaśnij mi jeśli możesz

2013-12-14 16:57:24, Mayas:

Dr Gero:
Grałem na nim dwa razy w sklepie. Próbowałem jeszcze standardowego strata z 3 pickupami (single-coil) i zdecydowanie wolę brzmienie Blacktopa. Ogólnie lubię Straty, są bardzo wygodne. Używanych gitar nie kupuję, bo znam sytuacje w których gitara po zakupie bardzo, ale to bardzo krótko była zdolna do użytku. Ludzie którzy sprzedają je, to często kanciarze, którzy chcą opchnąć nam wadliwy instrument. A jak kupię w sklepie, to mam gwarancję na 2 lata, a że sporo gram dziennie, to jeżeli coś ma się zepsuć, bo jest wadliwe, to się zepsuje. Jestem bardzo nastawiony na kupno tego Blacktopa i o ile jego tremolo nie będzie sprawiało problemów, to prawdopodobnie go kupię. Tak jak mówiłem, jeżeli wiesz coś o tremolo na tej gitarze, to chętnie wysłucham. ;)

Co do zmiany pozycji pickupów - chodzi o to, że można "skierować" dźwięk na jeden pickup lub np. na środek dwóch pickupów. Trochę jak na SG. Blacktop ma 5 pozycji.

2013-12-14 17:11:28, Brainer:

Michmroz:
1.Pentatonika to taka skala,a raczej zbiór dźwięków,ułożonych w pewnych odpowiednich odległościach od siebie i służy ona do wielu rzeczy,ale głównie do GRANIA SOLÓWEK!!!!!1111

A tak bardziej poważnie...po prostu do grania melodii :)
Ogarnąć pentatonikę można najlepiej po prostu ogrywając ją z wznosząco oraz z góry na dół
z różnymi udziwnieniami(trochę to skomplikowane do wytłumaczenia,tu masz to lepiej opisane: http://gitaradlapoczatkujacych.pl/improwizacja.html )
Jak już ogarniesz pentatonikę w pierwszej pozycji,powoli przenosisz się na inne pozycje
pentatoniki(w górę lub w dół gryfu),a później możesz rozbudować swoją pentatonikę o chociażby dźwięki gamy(jeszcze innej skali dźwiękowej,bardzo podobna do pentatoniki,różniąca się dodaniem dwóch dźwięków)

2.Teoretycznie im więcej umiesz,tym lepiej...
Ale nauczenie się rozkładu dźwięków na gryfie na pamięć od tak sobie,jest trochę trudne i czasochłonne,dlatego wracamy się do punktu no 1 czyli uczymy się pentatoniki mollowej :D
Co do drugiego pytania...
Żadnemu :P
Na 6 progu leży dźwięk Ais(w Polsce zwany też dźwiękiem B,ale warto wiedzieć że nasz B to
nie to samo B co na zachodzie),choć obstawiam,że chodziło Ci o dźwięk A który leży na progu piątym...
W tym wypadku tak,dźwięk ten odpowiada zarówno akordowi A-dur jak i A-moll.

3.Tak,ma wiele wspólnego
Pentatonika mollowa określa odległości między dźwiękami,a odległości między dźwiękami określa się
w najmniejszej jednostce określającej wysokość dźwięku,czyli w półtonach(lub tonach,ale teraz nie musisz tego jeszcze wiedzieć),a jeden półton odpowiada jednemu progowi na gryfie gitary.
Skoro pentatonika określa liczbę półtonów między dźwiękami,to określa też liczbę progów między określonymi dźwiękami.
Tak btw.:
Najlepiej byś uczył się pentatoniki mollowej świadomie(tzn. wiedząc jakie grasz dźwięki)
gdyż pozwoli Ci to łatwiej poznać rozkład dźwięków na gryfie,niż gdybyś miał się ich uczyć na pamięć.
Od siebie dodam,że podczas ćwiczenia pentatoniki mollowej,warto często zmieniać tonacje.

Jak masz jeszcze jakieś pytania to pytaj,bo mi też to ciężko wytłumaczyć,gdyż nie wiem jakie pojęcia już znasz oraz jakie posiadasz obycie z gitarą :P

O mnie

Jestem gitarzystą. Póki co amatorem, ale wiążę z tym swoją przyszłość jako profesjonalista. Po prostu kocham ten instrument i nie wyobrażam sobie nie połączenia pasji grania na gitarze z moim życiem zawodowym. Gram w zespole "Z perfumerii dźwięków gitarowych".