Gitara - moja pasja

z perfumerii dźwięków gitarowych...

Dr Gero, 2013-12-14 17:26:58 napisał:
Mayas:
Z tym kanciarstwem to duża przesada. Owszem bywają takie przypadki, ale zazwyczaj w niskiej półce cenowej gdzie gitary nawet nowe są niezdatne do grania. Sytuacje które znasz spowodowane są naiwnością kupującego, który nie sprawdziwszy uprzednio gitary kupił ją "w ciemno". W przypadku Twojego budżetu raczej bym się tego nie obawiał. Na jakim forum bys nie napisał i tak większość poleci Ci kupno uzywanej gitary, a co do gwarancji to nie ufał bym jej zbytnio. Co do tremolo to zbyt wiele nie wiem, ale jest to mostek ruchomy jednostronny, struny przeciągasz przez korpus, i jeśli nie chcesz mieć problemów z rozstrajaniem gitary to wajchę odłóż na bok, choć myslę, że nawet gdybyś trochę powajchował to nie powinno być problemu.

Poczytaj:
http://gitarzysci.pl/nowka-czy-uzywka-t23138.html

Michmroz:
Tu masz kilka schematów
http://gitarzysci.pl/dla-tych-ktorzy-maja-problem-z-ogarnieciem-pentatoniki-t62485.html

Komentarze:

2013-12-14 18:22:12, Michmroz:

Brainer:
Dzięki, bardzo mi pomogłeś. :) I źle mnie zrozumiałeś, chodziło mi o dźwięk na 5 progu struny E, czyli tak jak napisałeś o "A".

Dobra, dalej drążymy temat. Załóżmy że chcę zagrać jakieś dźwięki, np. C, F, A. Patrzę więc na ich rozkład na gryfie(http://www.lekcjegitary.info/materialy.html) i gram - próg 3 struna A, próg 1 struna E i próg 5 na tej samej strunie. Widzę jednak że jest "kilka dźwięków C". Dźwięk C - na strunie A na 3 progu i na strunie E na 8 progu brzmią tak samo, ale już dźwięk C ze struny B z pierwszego progu brzmi zupełnie inaczej. Dokończ zdanie - jest tak dlatego że dźwięki te (3 próg struna A i 1 próg struna B) są w innej... (tonacji[?]). Chodzi mi o to jak to się nazywa, bo powiedzmy że wiem, jak to działa, ale nie wiem jak się nazywa :D .

2013-12-14 19:11:37, Mayas:

Dr Gero:
Nie wiem, może warto kupować używane, ale w każdym razie ja wolę nie podejmować ryzyka. Co do tremolo, czy to jest to floating tremolo, czyli to które porusza w dół i do góry? I czy będę mógł ew. zablokować tremolo jak tu http://www.youtube.com/watch?v=xkj8p4Z3Rjg ?

2013-12-14 20:28:46, Dr Gero:

Mayas:
Tak będziesz mógł zablokować. Na tym filmiku Rob własnie taki sam mostek blokuje.
A co do kupna gitary uzywanej to jeszcze raz powiem: jesli sam przed zakupem obejrzysz sprzedawaną gitarę to ryzyka nie ma.

2013-12-14 20:43:54, Brainer:

Michmroz:
Wow,czuję się jakbym wypełniał jakieś ćwiczenia z szkoły muzycznej :P
Jest to spowodowane tym,że dźwięki te są od siebie wyższe bądź niższe o oktawę(lub dwie oktawy :P ).
Teoretycznie nie ma znaczenia od którego C zaczniesz grać(przynajmniej nie na tym etapie nauki).

2013-12-14 23:23:33, Mayas:

Dr Gero:
Nie wiem, wpierw chyba pójdę do sklepu przetestować tego Strata jeszcze raz i kilka innych gitar. Może kupię używaną, kto wie. W każdym razie, dzięki za pomoc.

2013-12-14 23:28:48, Michmroz:

Brainer:
Ma znaczenie, bo muszę inne dźwięki dobierać z tej samej oktawy tak?
Btw, nauczyłeś mnie jak narazie więcej niż szkoła przez 6 lat podstawówki i 2 lata gimnazjum, do muzyka nigdy nie chodziłem. :(

2013-12-14 23:46:58, Brainer:

Michmroz:
Tak...rzeczywiście spore niedopowiedzenie z mojej strony,wybacz :P
Jeżeli chodzi o dobieranie dźwięków z tej samej oktawy,to zależy od tego jak jest to grane w danym utworze i od samego utworu(nie da się tego tak łatwo uogólnić).

W notacji muzycznej masz w prosty sposób oznaczony o jaki konkretny dźwięk chodzi,a w tabach
jeżeli chodzi o naukę utworu,myślenie wgl możemy odstawić na bok,gdyż wszystko mamy wypisane z najdrobniejszymi szczegółami.
Jest też inna droga polegająca na "graniu z słuchu",ale w tym przypadku także nie będziesz miał jakiegoś problemu(poza samą kwestią grania z słuchu :D ),jeżeli chodzi o to "z której oktawy powinieneś wybrać dźwięk" :P

PDSM:Żeby jednak nie mieszać i nie komplikować niepotrzebnie...
Tak,jeżeli powiedzmy gramy np.:"Pojedziemy na łów",to dźwięki C,D,E,F,G,E,G,E itd... gramy w obrębie tej samej oktawy :P
Oczywiście melodia może wykroczyć poza zakres dźwięków jednej oktawy(podczas grania solówek jest to bardzo częste :D )

O mnie

Jestem gitarzystą. Póki co amatorem, ale wiążę z tym swoją przyszłość jako profesjonalista. Po prostu kocham ten instrument i nie wyobrażam sobie nie połączenia pasji grania na gitarze z moim życiem zawodowym. Gram w zespole "Z perfumerii dźwięków gitarowych".