Gitara - moja pasja

z perfumerii dźwięków gitarowych...

sadasg, 2012-06-03 18:28:25 napisał:
W ciągu wakacji zamierzam przerzucić się na bas. :D
Ktoś gra? Może mi polecić jaki model jest najlepszy i zarazem w przystępnej cenie?

Komentarze:

2012-06-03 18:35:53, Agmar:

dark hunted ghost:
Y. To źle słyszałeś. :P Przez cały temat wałkujemy dlaczego lepsze są gitary akustyczne. Jeśli chcesz zacząć i nie chcesz się szybko zrazić, to radze wydać co najmniej 300zł. Ja swoją kupiłem za 750zł i jestem nadal dumny z zakupu, bo dobrze stroi i trzyma strój, ma piękny wydźwięk i naprawdę ładny kolor. Polecam firmę Yamaha. Odradzam SkyWay, Everyplay i inne tanie badziewia.

Zły Hurin:
Tylko 20? Grasz tylko w domu? :P

2012-06-03 18:43:30, Dark Hunted Ghost:

Agmar:
Wybacz, całego tematu naprawdę nie chciało mi się czytać, zwłaszcza, że przez te 30 stron wszędzie panoszyło się słownictwo, którego nawet nie znam, więc nie chcę się męczyć. :D Tak, moja znajomość muzyczna ograniczona jest do tej z podstawówki, o ile nawet coś z tego pamiętam. :D
A ile już grasz?
I jeszcze prosiłbym o jakieś rady, na co zwracać uwagę przy wyborze gitary. :D

2012-06-03 20:48:42, KONTO USUNIĘTE:

dark hunted ghost:

Marris D220. 500zł, świetny instrument.

Agmar:

Na próby mam kolumnę 100 wat.

2012-06-03 21:56:12, Agmar:

dark hunted ghost:
Pod koniec czerwca tiknie roczek. :) No to tak, jako nowicjusz nie umiesz się jeszcze orientować w kryteriach, według których powinno się wybierać swoje wymarzone wiosło, ale to nic - wszystko przychodzi z czasem. Jeśli masz jakiegoś znajomego, który gra, to weź go ze sobą do sklepu muzycznego. Nie kupuj w internecie, chociażby z tej prostej przyczyny, że zawsze mogą Cię okantować - co innego piszą, a co innego dostajesz, albo po prostu nie zamieszczają notek o pewnych ułomnościach, a później sam je zauważasz i się złościsz. Powinieneś wybrać się do jakiegoś porządnego sklepu muzycznego, gdzie mają duży asortyment, a sprzedawcą nie jest zarośnięty alkoholik. Sprawdź lokalizacje sklepów takich jak: Riff, Rock'n'Roll, może akurat są niedaleko Ciebie. A jeśli nie, to znajdziesz inne placówki. ;)
Zanim kupisz swoją pierwszą gitarę, powinieneś ograć przynajmniej kilka różnych modeli. Każdy instrument brzmi inaczej. Duże znaczenie ma drewno, z jakiego jest wykonany - może być cięższy, lub lżejszy, może wydawać mocniejsze, albo bardziej delikatne brzmienie. Póki co nie masz wyrobionego słuchu muzycznego, dlatego kieruj się instynktem. Pograsz, zobaczysz, i dopiero podejmiesz decyzję. Oczywiście możesz poradzić się sprzedawców, w końcu od tego oni są. Mogą Ci polecić konkretne modele, więc próbuj i sobie nie żałuj. Jednak zważaj też na to, że taki sprzedawca w sklepie może chcieć po prostu pozbyć się jakiegoś modelu, dlatego będzie Ci go na siłę wciskał. Miej swoje zdanie. W końcu to Ty będziesz na tym grał, a nie on.
Jak już będziesz grał staraj się patrzeć, czy gryf gitary jest prosty (to to wystające z pudła rezonansowego, a pudło to to duże z dziurą, z kolei dziura to otwór rezonansowy :P). Spróbuj również ogarnąć jak wysoko struny znajdują się nad gryfem - nie powinny być za wysoko, ale żeby też nie kleiły się do gryfu. Sprawdź jak zostały nabite progi (to te oddzielane przez te metalowe, powinny być równolegle). Zobacz, czy klucze (takie pokrętła, które wystają na prawo i lewo z główki, a główka to to na samej górze gryfu) - zobacz, czy chodzą lekko, czy są dobrze przyklejone, czy materiał, z jakiego są wykonane jest w trwały. Sprawdź, czy mostek jest dobrze przyklejony i czy jest równi (to to poniżej otworu rezonansowego, tam się umieszcza końcówki strun, żeby się trzymały). Sprawdź też markę, bo ta jest ważna. Niektóre heble nie są nawet warte trzymania - takie po prostu trafiły do masowej produkcji jakiś chinolów w Meksyku. No cóż, to też trzeba sprzedać, no nie...? Marketing. Są tacy, którzy biorą pierwsze lepsze, nie zważając na wykonanie, a później się zrażają do gitary, bo "na niej nie da się grać" - widziały gały co brały, dlatego piszę takiego długo posta, żeby Ci rozjaśnić coś niecoś sytuację, abyś nie dał się nabrać reklamie.
Ze stron internetowych polecam "Gitara dla początkujących" - wygoogluj, a znajdziesz. Naprawdę świetna witryna, która pięknie objaśnia krok po kroku co, jak, gdzie i po co.

To się rozpisałem.. :P No cóż, miłej lektury!

O mnie

Jestem gitarzystą. Póki co amatorem, ale wiążę z tym swoją przyszłość jako profesjonalista. Po prostu kocham ten instrument i nie wyobrażam sobie nie połączenia pasji grania na gitarze z moim życiem zawodowym. Gram w zespole "Z perfumerii dźwięków gitarowych".